Eskapadowcy.pl
Search:

Lech Janerka - koncert
Created: 9 years ago
Agencja Artystyczna”Kabaret” organizuje w dniu 2 grudnia 2011 o godzinie 20.00 w Klubie STUDIO przy ulicy Budryka 4 w Krakowie koncert Lecha Janerki.

Więcej informacji: Tel. 12 429-92-06, lub 12 422-23-25, lub 501-38-45-17,
e-mail: agencja.kabaret[@]interia.pl

Lech Janerka w polskiej muzyce rockowej pojawił się pod koniec lat siedemdziesiątych wraz z żoną występując na festiwalach piosenki studenckiej.
W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, który (w składzie z Janerką) nagrał tylko jedną płytę (Klaus Mitffoch), która przez wielu uznana została za jedną z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Ekspresją album dorównywał zespołom punk rockowym, charakteryzował się jednak znacznie bardziej rozbudowaną warstwą melodyjną i harmoniczną. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat osiemdziesiątych, wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu, a także wezwanie do walki Album zwyciężył w ankiecie ‘Magazynu Muzycznego’ wśród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników ‘Tylko Rocka’ na album lat 80.
W 1986 roku po rozpadzie zespołu Janerka wydaje Historię podwodną - płytę, sygnowaną już swoim imieniem i nazwiskiem. Płyta - o znacznie spokojniejszym (muzycznie i lirycznie) charakterze oceniona została zarówno przez krytyków jak i słuchaczy bardzo wysoko. Niemal wszystkie zawarte na niej utwory znalazły się na krajowych listach przebojów (np. Konstytucje, Niewole, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek).
W następnych latach Janerka wydał kolejne albumy, które ugruntowały jego pozycję na polskim rynku muzycznym, jako twórcy niezależnego, oryginalnego - pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej. Twórca często zmieniał charakter muzyczny swoich utworów.
Począwszy od pierwszego solowego albumu „Historii podwodnej” (1986) każdy jego kolejny album to wydarzenie dużego kalibru. Lech Janerka jest również twórcą muzyki do filmów „Chce mi się wyć” Jacka Skalskiego, „Obcy musi fruwać” Wiesława Saniewskiego i „Czyż nie dobija się konia?” Macieja Żurawskiego. Jesienią 1996 wziął udział w nagraniu albumu „Flota zjednoczonych sił” Voo Voo, z którym często wspólnie występował w Jarocinie (1985, 1988).
Lech Janerka jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej, pozostaje wzorem twórcy niezwykle indywidualnego, intrygującego, autorem niebanalnych i mistrzowskich tekstów i muzyki. Bez wątpienia można stwierdzić, że każda kolejna płyta Lecha Janerki, tak jak i kolejny koncert, stawały się dużym artystycznym wydarzeniem. Po ponad 30 latach swojej działalności jest tak, że gdziekolwiek artysta by się nie pojawiał, czeka go aplauz i gorące przyjęcie. Natomiast publiczność może liczyć na wpadające w ucho teksty i chwytliwe refreny, a przy okazji również podróż do źródeł rodzimej muzyki rockowej


* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS