Eskapadowcy.pl
Szukaj na stronie:

Bursztynowa Kraina - Kopalnia bursztynu , Muzeum Kurpiowskie w Wachu
Utworzone: 11 lat temu

Dwa warsztaty połączone w jedne zajęcia: Obróbka kurpiowska bursztynu i Kopanie bursztynu.

Obróbka kurpiowska bursztynu - Mało kto wie, że na Kurpiach był i nadal jest wydobywany bursztyn. Służył on do wykonywania tradycyjnych ozdób jak korale, wisiorki , czy guziki. Był też używany do leczenia wielu schorzeń. Podczas warsztatów uczestnicy poznają techniki wydobycia i obróbki bursztynu. Każdy będzie mógł spróbować wykonać bursztynowy koralik.
Kopanie bursztynu - Zajęcia w terenie. Praktyczne wydobywanie bursztynu na stanowisku w Kopalni Bursztynu przy Muzeum Kurpiowskim w Wachu pod nadzorem bursztyniarza. Uczestnicy samodzielnie będą wydobywać bursztyn, jak to robiono w XIX w. na Kurpiach. W trakcie zajęć będzie objaśnione w jaki sposób Kurpie znajdywali miejsca bursztynowe. Na zajęcia proszę przygotować się w strój odpowiedni do prac ziemnych. Uczestnicy wrócą do domów z tym co znajdą ( na pewno im to się uda), brudni, zmęczeni i głodni ,ale szczęśliwi.
Czas trwania: 120 minut . Koszt: 100 zł za grupę + 10 zł za osobę.
Od 15 kwietnia do15 października - grupa do 50 osób

Zajęcia dla przedszkoli, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej oraz dorosłych (rodzin lub grup turystów).

Muzeum mieści się na terenie gospodarstwa we wsi Wach nr. 14. Wach położony jest w samym środku Puszczy Kurpiowskiej, w połowie drogi między Kadzidłem a Myszyńcem, przy trasie 53 z Warszawy na Mazury. Położenie jest idealnym przystankiem dla turystów zmierzających z Warszawy na Mazury i odwrotnie.

Lekcje muzealne i ginące zawody w Muzeum Kurpiowskim w Wachu.
Możesz wybrać jedne zajęcia lub kilka.

1. Kopanie bursztynu. 2. Obróbka kurpiowska bursztynu. 3. Kopanie bursztynu + Obróbka kurpiowska bursztynu. 4. Wyrób kwiatów z bibuły. 5. Karty pocztówkowe i okolicznościowe. 6. Koronka frywolitka. 7. Len - czesanie, międlenie i tkanie. 8. Wyrób palm kurpiowskich, wielkanocnych. 9. Pisanki wielkanocne.. 10. Warsztaty choinkowe. 11. Zielarstwo ludowe. 12. Wiejskie zabawki. 13. Strój kurpiowski. 14. Historia Kurpi Zielonych i gwara kurpiowska. 15. Pranie i maglowanie - Higiena na wsi kurpiowskiej. 16. Maszyny rolnicze. 17. Koronka szydełkowa. 18. Gry i zabawy wiejskie. 19. Wyrób biżuterii ludowej "Etno - Kurpie". 20. Warsztaty kulinarne - kuchnia kurpiowska.

Oraz na: Majówka w Muzeum- ( 3 V ), Bajania Kurpiowskie - I Przegląd Gadki Kurpiowskiej(otwarty) (ostatnia niedziela czerwca - 30.VI.2013r.), Święto Bursztynu Kurpiowskiego.- II Mistrzostwa w Kopaniu Bursztynu Kurpiowskiego.(otwarte) ( trzecia niedziela września - 15.IX.2013r.)

W tej chwili mamy już zgromadzonych ponad 3 tys. eksponatów, dotyczących dawnego życia Kurpiów. W grudniu 2009 r została otwarta też powozownia. Rekonstrukcja XIX wiecznej kopalni bursztynu przy Muzeum Kurpiowskim w Wachu. Zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądało wydobywanie bursztynu na terenie Puszczy Zielonej. Szczegóły na www.muzeum.kurpie.com.pl


Dla dzieci jest też plac zabaw ( bezpłatny)

Organizujemy ogniska i biesiady kurpiowskie;
Na życzenie możemy przygotować;
Psiwo Kozicowe (bezalkoholowe), Pierogi kurpiowskie z kapustą i grzybami, Fafernuchy, Swojski chleb ze smalcem, Kiełbaska na ognisko, dla dorosłych - dobry napój kurpiowski.

Na miejscu można również kupić nasze wyroby kurpiowskie z bursztynu, z koronki frywolitkowej i szydełkowej oraz pisanki kurpiowskie, a także przepiękną biżuterię, prezentowaną na naszych stronach : www.kurpie.com.pl i www.frywolitka.pl
Godziny otwarcia nie ograniczone. O każdej porze po wcześniejszym zapowiedzeniu się telefonicznie lub mailowo.
Wszystkie zajęcia prowadzimy ubrani w stroje kurpiowskie.


Kontakt do nas:
Muzeum Kurpiowskie w Wachu
Laura i Zdzisław Bziukiewicz
Wach 14
Tel. 0607-676356 lub 0607-110393
e-mail: kurpiewach@wp.pl lub kurpiewach@tlen.pl
http//:www.muzeum.kurpie.com.pl




Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Portal Eskapadowcy.pl nie ponosi odpowiedzialności za publikowane przez użytkowników treści. Publikowane treści są własnością ich Autorów. Zgłoś Niewłaściwą Zawartość.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS