Eskapadowcy.pl
Search:

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - jak ją otrzymać i co ona daje?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - jak ją otrzymać i co ona daje?

Jeśli wybierasz się zagranicę, warto wcześniej wykupić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Badania wykazały, że zaledwie 70% naszych rodaków kiedykolwiek o niej słyszało. Tymczasem wyrobienie takiej karty niesie za sobą szereg korzyści.

Możesz wyrobić ją we właściwym miejscowo wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem, że posiadasz dokument, który uprawia Cię do korzystania z ubezpieczenia w ramach NFZ. Oznacza to, że powinieneś być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło, prowadzić własną działalność gospodarczą albo być rolnikiem, emerytem, rencistą, uczniem, studentem lub bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy.

Możesz używać jej w czasie wyjazdów prywatnych i służbowych, bez względu na długość pobytu. Jakie korzyści zyskasz dzięki EKUZ? Przede wszystkim w razie nagłego wypadku zyskasz możliwość leczenia we wszystkich zagranicznych placówkach, które należą do powszechnego systemu ochrony zdrowia w danym państwie. W praktyce oznacza to, że możesz korzystać z usług publicznych przychodni i szpitali.

Gdybyś chciał leczyć się w prywatnej placówce, będziesz musiał zapłacić już za to z własnej kieszeni. Opieka medyczna, którą zostaniesz otoczony w ramach ubezpieczenia EKUZ obejmuje taki sam zakres świadczeń, jak w przypadku osób na stałe zamieszkującym w danym kraju. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie w każdym kraju oznacza to w pełni bezpłatne leczenie. Przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami określającymi świadczenia, które przysługują mieszkańcom danego kraju w ramach ubezpieczenia. Przykładowo, w Niemczech za pierwszą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu należy uiścić opłatę w wysokości 10 euro. Każda kolejna wizyta w danym kwartale będzie bezpłatna. W Belgii obowiązuje opłata za transport pacjenta karetką. We Francji wszelkie koszty leczenia musisz opłacić z własnej kieszeni. Następnie możesz ubiegać się o zwrot w wysokości 80% kwoty, którą zapłaciłeś.

Legitymując się EKUZ, możesz korzystać z podstawowych świadczeń opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Liechtensteinie, na Islandii i w Norwegii. Aby zapewnić sobie pokrycie wszystkich kosztów leczenia, łącznie z zakwaterowaniem w danym kraju czy kosztami transportu do Polski, powinieneś jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Świadczenia, które przysługują Ci w ramach EKZ nie obejmują bowiem takich usług.

Views: 5524 views   
Photos / Files (2)
Awers karty EKUZ Rewers karty EKUZ
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS