Eskapadowcy.pl
Search:

Przygotowanie do górskich wycieczek
Przygotowanie do górskich wycieczek

Jeżeli wybierasz się na jakąkolwiek górską eskapadę, to musisz być przygotowany na to, że ewentualne braki w Twojej kondycji fizycznej szybko dadzą Ci się we znaki.

Brak wcześniejszego przygotowania chociażby w postaci uprawiania sportu czy zwykłego ruchu na świeżym powietrzu może niezwykle obciążyć organizm, dlatego pierwszą wskazówką przed wyjściem na szlak jest aktywność fizyczna chociaż na kilka tygodni przed wyjazdem. Dzięki takiemu przygotowaniu uda nam się czerpać czystą przyjemność z górskich spacerów, zamiast odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości.

Wcześniejszy trening wcale nie musi być wymagający. Można go dostosować do stopnia trudności tras, jakie zamierzamy pokonywać. Jeśli z góry zakładamy, że nie wejdziemy np. na czarny szlak, a pociąga nas raczej ścieżka spacerowa, to postawmy na ćwiczenia wzmacniające naszą ogólną wytrzymałość. Dobrym pomysłem jest regularne odwiedzanie siłowni. Tam przy pomocy rozmaitych sprzętów będziemy mogli rozciągać nasze ciało i stopniowo podnosić możliwości wysiłkowe organizmu. Dla zwiększenia wytrzymałości warto spróbować również joggingu, a dla mniej wymagających - dłuższych spacerów po zróżnicowanym terenie. Jeżeli lubisz jeździć rowerem, to wsiadaj na niego jak najczęściej. To również pozwala przygotować ciało do wysiłku, a także wzmacnia mięśnie nóg, które są szczególnie narażone na obciążenia w trakcie górskich spacerów.

Niestety bardzo częstym problemem spotykanym zwłaszcza na polskich szlakach górskich jest nieprzystosowanie obuwia do drogi. To może stać się przyczyną niezadowolenia z wędrówki - buty mogą nie tylko obcierać stopy, ale i przyczyniać się do braku stabilności i ryzyka skręcenia kostki lub nadwyrężenia. Dobrze jest więc zainwestować w lepsze buty trekkingowe, z których będziemy już korzystać przez wiele kolejnych lat.

Niebywale istotne jest właściwe nawadnianie organizmu na szlaku oraz dostarczanie mu energii. Poziom elektrolitów i minerałów można uzupełniać napojami energetyzującymi. Dobrym pomysłem jest także zjedzenie przed wędrówką pożywnego posiłku i zabranie ze sobą czegoś, co zaspokoi głód na szlaku. Poza konkretnymi posiłkami, np. kanapkami warto mieć przy sobie tabliczkę czekolady (pod warunkiem, że nie spacerujemy w upale).

Czekolada jest źródłem energii, a także magnezu, żelaza, potasu, fosforu i wapnia, a przy okazji poprawia nastrój. Z takim przygotowaniem z powodzeniem możemy uprawiać górską turystykę.

Views: 5112 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS