Eskapadowcy.pl
Search:

Najstarsze miasta w Europie
Najstarsze miasta w Europie

Nie na darmo mówi się o Europie "Stary kontynent". Jest to region świata mogący pochwalić się największą liczbą miast zamieszkiwanych nawet nie przez setki, ale i tysiące lat. Do dziś można w nich spotkać rdzennych mieszkańców, którzy pielęgnują dawne tradycje.

Zdecydowanie najstarsze i najwcześniej zamieszkane miasto w Europie to Ateny. Szacunkowo zostało one zasiedlone przez ludzi pomiędzy 7 a 11 tysiącleciem p.n.e., choć pierwsze dokumenty mogące to potwierdzić, pochodzą z 1400 roku p.n.e. Ponieważ Ateny to kolebka całej zachodniej cywilizacji, nie można ich ominąć będąc w Grecji.

Co warto tam zobaczyć? Przede wszystkim Akropol wraz z wieloma świątyniami, jak również Zamek Królewski zlokalizowany na Placu Syntagma.

Kolejnym miastem o podobnie długiej historii zamieszkania przez ludzi jest również Greckie Argos. Jest ono stale zamieszkiwane już od 7 tysięcy lat i można o nim śmiało powiedzieć, że jest to najstarsze miasto nie tylko w Grecji, ale i w całej Europie. Choć tamtejsza ludność utrzymuje się głównie z rolnictwa, za sprawą żyznej gleby, to mniejsza komercjalizacja tego miejsca sprzyja miłośnikom sztuki oraz historii.

Bliżej Polski znajduje się zamieszkany od około 4000 lat p.n.e. bułgarski Płowdiw. Jego wielkość plasuje go na drugim miejscu wśród największych miast tego kraju, ale nic nie może się równać jego wspaniałym widokom. Głównymi atrakcjami są tu zabytki architektoniczne pozostawione przez starożytnych rzymian.

Nieco krócej zamieszkiwana jest Chania stanowiąca grecki odpowiednik Wenecji. Szacuje się, że ludzie osiedli tam około 1400 roku p.n.e., zaś w tej chwili jest to jeden z najpopularniejszych kurortów cenionych przez turystów z całego świata. Będąc tu na wakacjach, warto wygospodarować nieco czasu na zobaczenie zabytków pochodzących nie tylko z czasów starożytności, ale i pozostałych okresów historycznych. Malownicze uliczki i najpiękniejsza na całej Krecie starówka z pewnością zasługują na uwagę.

Mniej więcej taki sam staż w zaludnieniu ma Larnaka na Cyprze. Podobnie jak Chania, jest popularnym kurortem wypoczynkowym, choć turyści doceniają również pozostałe atrakcje w postaci starożytnego Kitium oraz pozostałości po cyklopowych ścianach.

Nigdzie na świecie nie będziemy mieli okazji zobaczyć tak starych dowodów na to, że to jednak w Europie nastał początek cywilizacji oraz kultury stanowiącej podwaliny dzisiejszego świata.

Views: 9041 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS