Eskapadowcy.pl
Search:

Najdłuższe jaskinie na Świecie
Najdłuższe jaskinie na Świecie

Eksploracja jaskiń to jedna z bardziej fascynujących pasji. Odkrywanie pozostałości po dawnym życiu, obserwowanie procesów geologicznych, które powoli, systematycznie, od setek lat zmieniają postać grot, ale też wyszukiwanie innych, ciekawych zjawisk i obiektów to zastrzyk adrenaliny owiany aurą tajemniczości. Dla wielu turystów największą atrakcją są te o wyjątkowych rozmiarach. Poznajmy najdłuższe jaskinie, jakie można znaleźć na naszym globie.

Ranking otwiera jaskinia Holloch znajdująca się w Szwajcarii. Ma ona aż 197km, więc jest niemożliwa do przejścia. Można jednak wybrać się na dłuższą wycieczkę, podczas, której będziemy eksplorowali ją po kawałku. Jaskinia leży między rzeką Muota a rejonem Pragelpass. Holloch to druga, co do długości, jaskinia na naszym kontynencie.

Kolejną, godną uwagi grotą jest jaskinia Lechuguilla w Stanach Zjednoczonych. Jej długość to aż 207km, co daje jej 5. miejsce wśród najdłuższych grot. Warto przy tym zaznaczyć, że należy ona również do najgłębszych jaskiń świata. Jej wejście znajduje się w stanie Nowy Meksyk. Jaskinia pełna jest rzadko spotykanych formacji geologicznych. Jej niezwykła budowa sprawia, że nikt nie wie, gdzie dokładnie leży jaskinia, a rocznie może do niej wejść jedynie niewielka grupa badaczy. Dzięki temu, zachowane ma zostać jej naturalne piękno.

Na liście nie może zabraknąć jaskini Wind Cave leżącej w Południowej Dakocie, w USA. Jest ona znana głównie jako ważne miejsce dla Indian. Słynie z niezwykle skomplikowanego systemu jaskiń oraz wyraźnych, bogatych złóż kalcytu. Dotychczas odkryto jedynie 140km jaskini, a łącznie mierzy ich ona 216.

Niezwykłą, długą na 230km jest ukraińska Optymistyczna Jaskinia. Jest ona najdłuższą jaskinią gipsową na świecie. Zlokalizowana jest w okolicach miejscowości Korolivka. Jest wyjątkowo klimatyczna, a liczne nacieki i do tego zawiłe labirynty sprawiają, że jest bardzo ciekawa dla turystów. Należy jednak wiedzieć, że jej fragmenty bywają niezwykle niskie, a czasem przyblokowane błotnymi kałużami.

Druga w rankingu najdłuższych jaskiń świata jest Jewel Cave mieszcząca się na Black Hills w Południowej Dakocie. Jest ona wręcz oblegana przez turystów. Jej długość to 240km. Jest ona czynna przez cały rok, lecz należy pamiętać o wczesnych rezerwacjach, ponieważ liczba chętnych do zwiedzenia Jewel Cave jest naprawdę ogromna.

Najdłuższą na świecie jest jaskinia Mammoth Cave. Łącznie mierzy 630km! Znajduje się w Kentucky w parku narodowym o tej samej nazwie. Ma ona swój własny ekosystem, a wewnątrz płyną 2 rzeki i znajduje się jezioro.

Views: 7444 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS