Eskapadowcy.pl
Search:

Zadziwiające stacje kolejowe
Zadziwiające stacje kolejowe

Jeśli często podróżujesz PKP, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że polskie dworce kolejowe nie są obecnie w najlepszym stanie. Tymczasem w innych krajach dworce stanowią często arcydzieła sztuki architektonicznej, czego najlepszym dowodem są stacje, które znalazły się na liście 10 najbardziej interesujących stacji kolejowych opracowanej przez Opentravel.com.

Zestawienie otwiera Berlin Hauptbahnhof. To największy ze wszystkich europejskich dworców. Składa się z dwóch poziomów, 14 peronów i 80 składów. Budynek wyróżnia się nowoczesną, futurystyczną stylistyką. Wykonany niemal w całości ze szkła i metalu jest jasny i przestronny. Jego budowa została ukończona w 2006 r., jest to więc stosunkowo nowa stacja.

Na liście najbardziej interesujących dworców znalazły się też budynki utrzymane w klasycznej stylistyce. Doskonałym przykładem może tu być londyński dworzec kolejowy, którego powstanie datuje się na lata 1864-1868. Po gruntownej przebudowie dworzec wciąż służy pasażerom, chociaż w 1960 r. były plany zburzenia całej stacji. Na szczęście do tego nie doszło i dziś wciąż możemy podziwiać jego oryginalną, wiktoriańską architekturę.

Kolejny dworzec, który powinniśmy odwiedzić, jeśli tylko będziemy mieli ku temu okazję, znajduje się w Kuala Lumpur. Jego oryginalna architektura przywodzi na myśl baśnie z egzotycznych krajów. Stacja wygląda niczym zamek z bajki, łącząc w sobie style charakterystyczne dla kultury wschodu i zachodu.

Miłośnicy nowoczesnej architektury powinni natomiast wybrać się do Austrii, aby na własne oczy podziwiać dworzec North Park Cable Way. Przy konstruowaniu go architekci wykorzystali komponenty stosowane w przemyśle motoryzacyjnym. Cały dworzec składa się z czterech stacji tworzących spójną całość stylistyczną i funkcjonalną. Dworzec Estacion De Atocha zachwyca z kolei naturalnością. Wewnątrz stacji znajdziemy mnóstwo zieleni, w postaci blisko pięciuset różnych gatunków roślin i zwierząt. Dworzec przypomina ogromny park - jego powierzchnia to 4000 m.kw. Oczekiwanie na pociąg w takich warunkach to czysta przyjemność. Gdyby czas oczekiwania mimo wszystko Ci się dłużył, możesz odwiedzić klub nocny, który znajduje się na dworcu. Dworzec Kanazawa w Japonii stanowi z kolei doskonałe połączenie klasyki i nowoczesności. Drewniane elementy w zestawieniu z ogromną szklaną kopułą prezentują się niezwykle stylowo.

Views: 5624 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS