Eskapadowcy.pl
Search:

Sauna - najlepszy sposób na mroźną zimę
Sauna - najlepszy sposób na mroźną zimę

Zima zbliża się wielkimi krokami. To czas, w którym możemy po raz kolejny podziękować Finom za ich najsłynniejszy wynalazek. Mieszkańcy Finlandii znaleźli sposób na przetrwanie w kraju, w którym najniższa zanotowana temperatura to -54°C. Jaki? Saunę.

O saunie warto pamiętać szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności, ponieważ stanowi ona świetny sposób na podniesienie odporności organizmu. Poza tym poprawia krążenie i oczyszcza organizm, pielęgnując tym samym cerę. Nie zawiodą się na niej osoby chcące stracić na wadze, gdyż wspomaga przemianę materii i zwalcza cellulit. Wskazana jest także dla cierpiących na astmę, zapalenie stawów, trądzik, stany zapalne oraz lekki reumatyzm.
- Oprócz stymulacji układu immunologicznego, hormonalnego i przemiany materii sauna sprzyja eliminacji toksyn i oczyszczaniu skóry - tłumaczy Monika Wiercioch, kierownik Spa w BUKOVINA Terma Hotel Spa - dlatego też polecana jest przy schorzeniach, takich jak nawracające infekcje czy choroby reumatyczne.

Ponieważ sauna rozluźnia i regeneruje zmęczone mięśnie, jej działanie doceniają również sportowcy. O tym że sauna usuwa kwas mlekowy z mięśni, poprawia ich siłę i szybkość oraz polepsza kondycję stawów wiedzą między innymi Jagna Marczułajtis-Walczak i Iwona Guzowska - bywalczynie Term BUKOVINA, gdzie korzystać można aż z ośmiu rodzajów saun, w tym także rzadko spotykanej w Polsce sauny śródziemnomorskiej.

Ciepło dla ducha

Ciepło bijące z sauny leczy nie tylko ciało, ale poprawia także nastrój. Kąpiel w saunie zmniejsza wydzielanie kortyzolu - hormonu stresu i tym samym ułatwia relaksację.  W Polsce coraz częściej kąpiel w saunie staje się sposobem na spędzanie wolnego czasu w gronie przyjaciół. Oczywiście pod tym względem nadal przodują Finowie - nie jest niczym nadzwyczajnym, kiedy Fin zaprasza gości do sauny, zamiast do salonu na herbatę.
- Sauna to dobry sposób zarówno na piękne ciało, jak również na wypoczęty i odprężony umysł - przekonuje Monika Wiercioch. - Dlatego też w BUKOVINIE odbywa się "Noc Saun", cykliczna impreza, w której mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy chcą zadbać o zdrowie, a jednocześnie przyjemnie spędzić czas.

"Noc Saun" to cykl wieczornych seansów w saunie fińskiej, podczas których używa się aromatycznych olejków zapachowych. Goście mogą skorzystać także ze specjalistycznych kosmetyków, takich jak peelingi, kremy i maski, które potęgują korzyści saunowania. W przerwach między kolejnymi seansami można się oddać relaksowi w basenach termalnych oraz przyjemności kosztowania zdrowych przekąsek i napojów. W ten sposób wspólne korzystanie z sauny zbliża ludzi i zmienia się w magiczny rytuał.

Złote zasady

Rozróżniamy kilka rodzajów saun. Najczęściej spotykanym typem sauny jest sauna sucha, zwana inaczej sauną fińską. Wilgotność powietrza w niej jest raczej niska, natomiast temperatura sięga od 75°C do 100°C. Wiele osób korzysta także z łaźni parowej, w której temperatura wynosi zaledwie 40 - 50°C, ale za to wilgotność powietrza dochodzi do 95%. Wyróżniamy także saunę solną, saunę na podczerwień oraz sauny zapachowe. Za granicą coraz bardziej popularna jest sauna śródziemnomorska - jedna z najbardziej zdrowych odmian kąpieli termalnych. Dzięki idealnemu połączeniu temperatury i wilgotności powietrza nie wysusza skóry i gwarantuje skuteczną inhalację. Niestety w Polsce jest ona nadal rzadko spotykana, oferuje ją zaledwie klika ośrodków Spa w naszym kraju.

Przed wejściem do sauny trzeba pamiętać o kilku zasadach. Wziąć prysznic, a następnie dokładnie wytrzeć ciało, aby nie blokować porów. Pobyt w saunie nie powinien przekraczać ustalonego czasu, a po wyjściu konieczne jest schłodzenie się zimną wodą. Należy również pamiętać o odpoczynku, najlepiej dwa razy dłuższym niż pobyt w łaźni. Doświadczeni bywalcy wiedzą także, że bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów: wody albo soku pomidorowego.

Teraz, kiedy mróz i śnieg mogą zawitać do nas każdego dnia, powinniśmy wziąć przykład z naszych północnych sąsiadów. Wiedzą oni dobrze jak przetrwać zimne dni, zachować zdrowie, dobry humor i świetną kondycję.

Anna Szymaniak

Views: 5011 views   
Photos / Files (2)
fot. BUKOVINA Terma Hotel Spa fot. BUKOVINA Terma Hotel Spa
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS