Eskapadowcy.pl
Search:

Co robić gdy zginie bagaż?
Co robić gdy zginie bagaż?

W czasie podróży często zdarzają się niespodziewane sytuacje, na które zupełnie nie jesteśmy przygotowani. Po przylocie na lotnisko może okazać się na przykład, że nasz bagaż zaginął. Wbrew pozorom nie jest to wcale odosobniony przypadek. Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, linie lotnicze na terenie UE każdego dnia gubią nawet do 10 tys sztuk bagażu.
2/3 z nich po pewnym czasie wraca do właścicieli, pozostałe giną bezpowrotnie.

Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji i jakie obowiązki mają wobec nas w związku z tym linie lotnicze?

Kiedy zorientujesz się, że Twój bagaż zaginął, przede wszystkim powinieneś niezwłocznie poinformować o tym przewoźnika lub przedstawiciela linii lotniczych. Ważne, by zrobić to jeszcze przed opuszczeniem strefy odbioru bagażu. Po uzyskaniu takiej informacji, przedstawiciel linii lotniczych powinien sporządzić specjalny protokół. Kopia tego protokołu wraz z biletem, kuponem nadania bagażu i odcinkiem karty pokładowej będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

W każdym przypadku, gdy Twój bagaż ulegnie uszkodzeniu, zagubieniu lub dotrze na lotnisko zbyt późno, możesz domagać się finansowego odszkodowania od linii lotniczych. Pamiętaj jednak, że musisz to zrobić odpowiednio szybko. W przypadku uszkodzenia bagażu masz na to 7 dni od jego otrzymania, zaś w przypadku opóźnienia - 21 dni.

Trybunał Sprawiedliwości określił maksymalną wartość odszkodowania, które przysługuje pasażerowi w takiej sytuacji. Obecnie jest to 1134,71 euro. Jeśli uważasz, że wartość Twojego bagażu jest większa, powinieneś zgłosić to na lotnisku jeszcze przed odlotem i uiścić dodatkową opłatę. W przeciwnym razie wyższe odszkodowanie nie będzie Ci przysługiwało, bez względu na wielkość poniesionych strat.

Aby ubiegać się o odszkodowanie, należy złożyć w liniach lotniczych pisemną reklamację i dołączyć do niej wymienione wyżej dokumenty. Konieczne będzie też wycenienie strat. Jeśli linie lotnicze zgubiły Twoją walizkę, mogą na przykład poprosić Cię o przedłożenie rachunku za zakup nowej i na tej podstawie określić wysokość odszkodowania. Jeśli dysponujesz innymi rachunkami za zakup przedmiotów, które znajdowały się w walizce, również możesz je przedstawić. W przeciwnym razie linie lotnicze wyliczą szacowaną wartość bagażu na własną rękę, kierując się przy tym przede wszystkim jego wagą.

Views: 5683 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS