Eskapadowcy.pl
Search:

Pojechane Podróże - Szalone wyprawy Trzech Żywiołów
Pojechane Podróże - Szalone wyprawy Trzech Żywiołów

To przede wszystkim dobre czytadło,
nie tylko dla ludzi z podróżniczych
czy eksploratorskich środowisk.
                                               Marek Tomalik

17 podróżników - to autorzy i bohaterowie książki, których relacje ubarwiają życie i dają impuls do realizacji własnych marzeń.bezkompromisowi, prawdziwi z krwi i kości. Różni ich wiek, wykonywany zawód, kierunek i sposób podróżowania, ale łączy jedno - pasja odkrywania świata.

Zebrane w książce historie dotyczą tras pokonanych przez gości Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Marek Tomalik - duch opiekuńczy i pomysłodawca zaprosił do projektu autorów najciekawszych wypraw ostatnich lat.

Intrygujące, zwariowane podróże po całym świecie. W tomie znajdują się opowieści m.in. o wyprawach rozklekotaną, barwną ciężarówką z Pakistanu do Warszawy, traktorem do Argentyny, motorem przez Szlak Jedwabny i wiele innych przygód!

Festiwal Podróżników Trzy Żywioły niesie ze sobą emocje, które jednak po zakończeniu kolejnej edycji ustają. Pomysł tej książki to próba zatrzymania w czasie i wskrzeszania prawdziwych, niesamowitych historii.

AUTORZY POJECHANYCH OPOWIEŚCI

Ryszard opisał wyczynowy przelot "antkiem", jednosilnikowym dwupłatowcem AN-2,z Bełchatowa do Bukawu (Kongo), z wieloma międzylądowaniami po drodze. W wieku niemal osiemdziesięciu lat - nadal realizuje swe podróżnicze marzenia. W tym sensie jest nadal młody, upływ lat nie wpływa na stan ducha.

Podobnie Ania Czerwińska, najwybitniejsza z żyjących polskich himalaistek. Dała pokaz odwagi, ale i zimnej krwi w spotkaniu z Maoistami w Nepalu. Nieprawdopodobna historia...

Kasia Gembalik to chyba najmłodsze pokolenie szalonych podróżników, z własnym, niebanalnym pomysłem. Wraz z Mikołajem Książkiem - wbrew wszystkiemu i wszystkim- przejechała z Quetty do Warszawy kolorową jak jej marzenia pakistańską ciężarówką. Bez hamulców, także w sensie dosłownym.

Marcin Obałek ‘Kaktus’ też dał upust fantazji, wybierając się w podróż po Ameryce Południowej traktorem.

Mikołaj Golachowski zweryfikował uczucia do antarktycznych ssaków w ich naturalnym środowisku.

Tomek Grzywaczewski przedstawił nowoczesną, niepomnikową lekcję patriotyzmu - epicką podróż śladami polskich uciekinierów z sowieckiego łagru (1941 r.), spod Jakucka do Kalkuty, przez jedne z najbardziej niegościnnych rejonów naszej planety.

Jarek Kuźniar odkrywa przed nami swe rozczarowanie Marokiem.

"Frycowy" rachunek sumienia swoich pierwszych podróżniczych zmagań na trasie do Indii i Nepalu czyni Robb Maciąg.

Jarek Sępek, skądinąd bardzo spokojny jegomość, zabiera na afrykańską wojnę.

Arek Ziemba prowadzi swój rower sobie tylko znanymi bezdrożami Madagaskaru.

Kasia i Andrzej Mazurkiewiczowie porywająnas na zimowy trekking w dawnym himalajskim królestwie Zanskaru.

W równie bajkowe klimaty, zupełnie nieznanych "białemu" terenów Sierra Nevada w Kolumbii, wciągają nas Claudia Cardenas i Dominik Bac.

Jacek Szymczak wkręca nas filmowo w podwodny, fantasmagoryczny świat.

Piotr Ganczarski relacjonuje motocyklową wyprawę Jedwabnym Szlakiem - pod patronatem Klubu Podróżników 3 Żywioły.

Marta Owczarek i Bartek Skowroński to podróżnicy zawsze głodni wrażeń i nie tylko - piszą o swoich fascynacjach przez pryzmat tego, co w trasie dookoła świata zastali na talerzu.

Piotrek Trybalski zdradza najśmieszniejsze szczegóły swej podróży lądem do Indii. Żywiołowo, odlotowo, na luzie.

Marek Tomalik wspomina tasmańską przygodę sprzed wielu lat.

1. Anna Czerwińska - wspina się od ponad 40 lat, kiedyś w zespołach kobiecych - m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską, teraz w górach woli towarzystwo panów. Zawsze szczera i bezpośrednia, zawsze ze zdrowym poczuciem humoru i subtelnym dystansem do siebie. Uśmiecha się, mówiąc, że jest najstarszą kobietą, która stanęła na Evereście. W wieku 60. lat robi 60-kilometrowe marszobiegi w ciągu dnia! W latach 70. dokonała wielu pierwszych przejść trudnych dróg tatrzańskich w zespołach kobiecych. Później były Alpy (m.in. północna ściana Matterhornu) i Karakorum (m.in. Gasherbrumy II i III). Swój pierwszy siedmiotysięcznik - Rakaposhi - zdobyła w 1979 roku wraz z Krystyną Palmowską. Przez wiele lat wspinała się jako independent climber - wspinacz niezależny - od sponsorów, ale też od większych wypraw i ich kierowników. Fundusze gromadziła, prowadząc własną firmę. W 2000 r. weszła naMount Everest - ostatni szczyt, jakiego brakowało jej do zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Anna Czerwińska była gwiazdą pierwszego, inauguracyjnego Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły.

TÊTE-À-TÊTE Z MAOISTAMI - opowieść o kulisach wyprawy na Makalu

2. Marcin Obałek - tramp, pilot wycieczek, członek zarządu Fundacion MundoPuro w Boliwii. Pomysłodawca Traktoriady - Wyprawy ursusem do Ameryki Południowej, nominowanej w 2008 roku do prestiżowej nagrody National Geographic - Travellery. Organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej, w ramach realizowanych od 2004 roku wypraw archeologicznych w tropikalne ostępy Boliwii. W międzyczasie fotograf i sternik dłubanki na Rio Beni. Chwilowo osiadły na Podlasiu, w Białymstoku (taka miejscowość koło Supraśla), gdzie prowadzi od 2011 roku Podlaski Festiwal Kultur i Podróży ToTuToTam, a kilka kilometrów dalej, w Krzyżu Wielkopolskim jego zachodnią edycję. Na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły gościł wielokrotnie w Krakowie (2007), wraz z Moniką Filipiuk Obałek w Srebrnej Górze (2010) i na Głodówce (Tatry, 2011). Więcej: KLUB GLOBTROTERÓW TOTUTOTAM www.totutotam.org.

TRAKTORIADA -wyprawa traktorem Ursus do Ameryki Południowej

3. Mikołaj Golachowski - biolog i podróżnik. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Ostatnio zaczął poznawać również Arktykę, dwa razy dotarł na biegun północny. Gdy chwilowo przebywa w Polsce, mieszka w Warszawie. Mikołaj gościł ze swoimi prezentacjami na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w roku 2011 dwukrotnie (Kraków Z wizytą w raju (Antarktyda) i w Srebrnej Górze Śnieżne duchy (Arktyka).

Z WIZYTĄ W RAJU- o tym, że Antarktyka uzależnia...

4. Ryszard Czajkowski- fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego Przez lądy i morza. W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty nakręcił kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo-geograficznym i ponad 200 programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i ponad 20 indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce.

ANTEK GÓRĄ! - Wspomnieniaz lotu Antkiem, czylijednosilnikowym dwupłatowcem AN-2 do Afryki

5. Arek Ziemba- z wykształcenia germanista. Jego pasją są także inne języki, których używa do mówienia i słuchania... Czuje się jak w domu w Ameryce Łacińskiej, naMadagaskarze i w krajach arabskich, gdzie prowadzi wyprawy jako pilot i nie pilot. Arek zna dwa Madagaskary, które odróżnia według drogi. Tam, gdzie jest asfalt, mówi się po francusku i można kupić butelkowaną wodę. Tam, gdzie nie ma drogi, słyszy się już tylko malgaski, a zamiast wody w butelkach jest ranon’ampango, czyli woda po ryżu. Czasem wypasiona, a czasem tylko wywar ze spalonego garnka. Tam, gdzie nie ma asfaltu, ostało się jeszcze dziwnym trafem COŚ niezglobalizowanego. Nic tylko tam wchodzić! Więcej zdjęć na: www.ziembazmadagaskaru.pl

JECHAĆ, JECHAĆ, DOJECHAĆ... - rowerowa wyprawa na Madagaskar

6. Katarzyna Gembalik i Mikołaj Książek

Katarzyna - studentka Inżynierii Produkcji, miłośniczka jogi, dzięki której wyruszyła w drogę na Wschód. Tradycja, kultura i obyczajowość dnia codziennego miejscowych ludzi to w podróży największa przyjemność Kasi. W 2009 roku na 6. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie wraz z Mikołajem Książkiem otrzymała nagrodę publiczności. Sukces ten powtórzyła rok później w Srebrnej Górze, także na Trzech Żywiołach. Tym razem podbiła publiczność relacją z szalonej eskapady Sybir na trzech kołach i dalej Moskwiczem.

Mikołaj - Prawnik z wykształcenia, aplikant adwokatury, sukcesywnie dąży, by nie było ludzi ponad prawo, lecz prawo dla ludzi. Pasjonat motoryzacji oraz podróży, od wielu lat łączy te zamiłowania, wyruszając w świat.

JEŹDŹCY BURZY - szalona relacja z wyprawy przez Pakistan zakupioną tam ciężarówką

7. Tomasz Grzywaczewski- podróżnik, dziennikarz i filmowiec, prawnik z wykształcenia. Z Berberami w górach Atlas jadał kuskus z jednej miski, a na bezkresnych stepach zażywał mongolską tabakę. Pomysłodawca i organizator wyprawy Long Walk Plus Expedition z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach, śladami polskiego bohatera Witolda Glińskiego. Współautor filmu Długi marsz 70 lat później, książki Długi marsz do wolności, oraz wystawy fotograficznej Długi marsz. Rzecznik prasowy Explorers Festival, jednego z największych na świecie festiwali gór, przygody i sportów ekstremalnych. Współpracownik działów podróżniczych we Wprost oraz Dzienniku. Gazecie Prawnej. Zafascynowany bogactwem Samotnej Planety, której nigdy do końca nie poznamy, ale którą możemy spróbować odkrywać. W życiu oraz w podróżach, zgodnie ze słowami Roberta Frosta, z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną. Tomek (wraz z Bartkiem Malinowskim) na 8. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie (11-13.03.2011) za najlepszy pokaz festiwalu otrzymali nagrodę publiczności Czwarty Żywioł.

DŁUGI MARSZ DO WOLNOŚCI - podróż śladami słynnego uciekiniera

8. Jarosław Kuźniar-znany i ceniony dziennikarz telewizyjny i radiowy, związany obecnie z TVN24. Pracował w Polskim Radiu Wrocław, w Programie III Polskiego Radia, w Radiu ZET. Od 2007 roku pracuje w TVN24, gdzie jest gospodarzem pasma Poranek TVN24. W 2011 roku został prowadzącym I edycji muzycznego programu X-Factor. Jarek gościł na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły na Głodówce (22-5.06.2011, Tatry).

OKO NA MAROKO - krótko, ale treściwie o Maroku, które rożni się trochę od pocztówkowych stereotypów

9. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie - podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 roku po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 roku prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita: urządzają wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły gościli wielokrotnie: w 2007 r. w Krakowie (Katarzyna i Andrzej), w 2011 r. w Krakowie i w Srebrnej Górze (Katarzyna). www.terra.waw.pl

CZADAR - LODOWY SZLAK W HIMALAJACH- zimowy trekking w Himalajach

10. Claudia Cardenas i Dominik Bac

Claudia - urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos. Pasjonatka podróży, w których najważniejsze są dla niej spotkania z ludźmi i odkrywanie różnic między kulturami. Zaraża optymizmem i miłością do rodzinnej Kolumbii. Jeździ konno i nurkuje. Uczestniczyła w wyprawach żeglarskich QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych Kolosem 2007 i National Geographic Traveller. Od trzech lat wspólnie z mężem, Dominikiem, realizuje wyprawy w nieznane zakątki Kolumbii i innych miejsc Ameryki Południowej, gdzie odwiedza żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. Z zawodu architekt, niezależny projektant.
www.grupaoutdoor.com

Dominik - podróżnik, żeglarz i fotograf. Kapitan jachtowy. Od ośmiu lat regularnie podróżuje lądem i pod żaglami. Organizował i uczestniczył w wyprawach żeglarskich dookoła Ameryki Północnej i Ameryki Południowej - QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica, wyróżnionych najbardziej prestiżowymi nagrodami. Na co dzień koorydynuje prace Stowarzyszenia Grupa Outdoor - organizatora rejsów żeglarskich i wypraw do Ameryki Południowej. www.grupaoutdoor.com, www.amundsen.pl W 2010 r. Claudia i Dominik gościli z opowieścią o Kolumbii na 7. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Srebrnej Górze.

KOLUMBIA - SERCE ŚWIATA

11. Piotr Ganczarski - z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Z zamiłowania pasjonat motocykli, a z zawodu dziennikarz motoryzacyjny i redaktor pisma motocyklowego. Będąc smarkaczem, pochłaniał tonami katalogi motocyklowe. Podobno pamięta wszystkie zawarte w nich dane do dziś. Miłośnik przyrody i góral beskidzki z pochodzenia. Od jakiegoś czasu również zapalony podróżnik i fotograf. Lubi biegać, łazić po górach, grać w squasha, jeździć na snowboardzie, rowerze i rolkach. Na co dzień stara się mniej bujać w chmurach, choć jak sam twierdzi, ciężko jest przestać, gdy tyle marzeń pałęta się po głowie.

MOTOCYKLEM PO JEDWABIU - wyprawa motocyklowa Jedwabnym Szlakiem

12. Marta Owczarek i Bartek Skowroński - w poprzednich wcieleniach adwokat i inżynier. W lipcu 2008 roku postanowili zamienić garnitury na plecaki i wyruszyć w podróż dookoła świata. Planowali włóczyć się rok, wrócili po 888 dniach. Przejechali Azję, wyspy Pacyfiku, Australię, Nową Zelandię i Amerykę Południową. Przemieszczali się różnymi środkami transportu: pieszo, rowerami, skuterami, a nawet samochodem, aż wreszcie doszli do wniosku, że najlepiej okrążać świat na motocyklach - i tak już zostało do końca podróży, którą na bieżąco relacjonowali na blogu www.byledalej.waw.pl.

ŚWIAT PEŁNĄ GĘBĄ - kulinarna podróż dookoła świata

13. Robert "Robb" Maciąg - urodzony w 1974 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia nauczyciel specjalny. Z pasji - podróżnik i fotograf. Ma na koncie wiele wypraw rowerowych, podczas których wraz z żoną Anią, pokonał ponad 22 tys. kilometrów, odwiedzając 19 krajów, m.in. Iran, Pakistan, Indie. Przemierzył Azję Centralną i Południowo-Wschodnią. Jest autorem trzech książek podróżniczych, licznych artykułów do magazynów podróżniczych oraz laureatem Travelera za wyprawę rowerową po Chinach. W podróżach najbardziej pociągają go spotkania z ludźmi i wielkie przestrzenie. Zawsze chętnie przyjmuje zaproszenia na lokalny ślub lub inne rodzinne święto. Uwielbia fotografować twarze i pokonywać kolejne przełęcze. Był wielokrotnym gościem Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Więcej na www.ku-sloncu.org

FRYCOWE - opowieść o pierwszych podróżniczych doświadczeniach, gdy autor jako kompletny żółtodziób wyruszył na wyprawę do Azji

14. Jacek Szymczak- reżyser, operator obrazu, fotograf, producent. Wykłada w Łódzkiej Szkole Filmowej, Uniwersytecie Jagiellońskim i uczy realizacji telewizyjnej w TVN Media School. Jest uznanym autorem zdjęć do wysokobudżetowych produkcji telewizyjnych, m.in. Szpieg, Cela, Misja Martyna, Wyprawa Robinson, Druga Twarz, Moja Krew, Krótka piłka. Jest autorem zdjęć do kilkunastu form dokumentalnych oraz kilkudziesięciu reportaży. Współpracował z Polską Agencją Fotografów Forum, jego fotografie ukazywały się w prasie ilustrowanej (Traveler, National Geographic, Kino, Film, Spiegel, Elle, Twój Styl, Sukces i inne). Aktywnie wspiera produkcje niezależne oraz film dokumentalny. Jest autorem scenariuszy oraz reżyserem kilkudziesięciu teledysków oraz reklam filmowych i telewizyjnych, a także współautorem projektów edukacyjnych. Na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły prowadził warsztaty filmowe (2011, 2012). Jego filmy gościły na Trzy Żywioły - Festiwal Filmów Świata dwukrotnie: Pod ciśnieniem (Kraków 2010), Piwnice diabła (Kraków 2011, polska premiera!). Na załączonej płytce znajdziesz film Jacka Wielki błękit Morza Czerwonego.

KRĘCĘ SWIAT, BO ŚWIAT MNIE KRĘCI- kulisy kręcenia filmów dokumentalnych pod wodą

15. Jarek Sępek - podróżnik i dziennikarz, autor książki W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu), opowiadającej o pełnej przygód podróży po wielokulturowej stolicy Wielkiej Brytanii. Nie potrafi usiedzieć w domu. Na małym motocyklu okrążył Australię. Afrykę przemierzył, korzystając z komunikacji publicznej. USA objechał starym krążownikiem. W Nowej Zelandii przespał w samochodzie pięć miesięcy. Pracował jako redaktor w portalu Gazeta.pl oraz reporter i zastępca redaktora naczelnego magazynu Cooltura w Londynie. Swe przygody opisuje na blogu Sępek Świat (www.sepekswiata.pl). Na 8. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Srebrnej Górze opowiadał o Nowej Zelandii (2-04.2011).

W STRONĘ JĄDRA CIEMNOŚCI - dziennikarska wyprawa do Kongo

16. Piotr Trybalski - dziennikarz, podróżnik, płetwonurek, fotograf. Pisał i fotografował dla m.in: Podróży, National Geographic Polska, Polityki, Wprost, Przekroju, Gazety Wyborczej, Kaleidoscope, Magazynu Górskiego, Vivy!, Poznaj Świat. Od marca 2009 roku prowadzi serwis internetowy dla podróżujących fotografów www.FotografwPodrozy. pl oraz warsztaty fotografii podróżniczej. Jest organizatorem (wraz z Markiem Tomalikiem) Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Współorganizował wyprawy o charakterze ekspedycyjnym m.in: Strzelecki Traces Expedition 2004 do Australii, Totale Sun Eclipse 2001 na Madagaskar, Tepui 2003 do Wenezueli oraz R1 Himalaja Expedition 2000 do Nepalu. Redaktor naczelny portalu GoPlanet.pl i Skipanorama.pl.

MOTYLA NOGA! CZYLI MOJA PIERWSZA WIELKA WYPRAWA- wyprawa do Indii i Nepalu

17. Marek Tomalik - podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Duch opiekuńczy tej książki. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (Wyprawy w Sedno Sprawy). Współtwórca i współprowadzący kolejnych edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Organizator imprez artystycznych w schronisku Głodówka w Tatrach. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Publikuje m.in. w National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników Globtrotter, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju: Nastaw uszu. Zasiada w jury Travelerów - prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic. Laureat Kolosów. Jego ostania książka Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia trafiła na półkę bestsellerów. Australia to jego miejsce na ziemi, zawsze jednak wraca w Karpaty. W Sieci: www.australia-przygoda.com, www.wsednosprawy.com.pl.

PO ZŁOTE RUNO TASSIE - Wyprawa na Tasmanię

FESTIWAL PODRÓŻNIKÓW TRZY ŻYWIOŁY

Trzy Żywioły to miejsce spotkań ludzi - nie jurorów. Zresztą jak zmierzyć przygodę? Ciśnieniomierzem? Kwantowo? Festiwal słynie z rodzinnej, globtroterskiej atmosfery, bezpretensjonalności prowadzenia - w miękkich oparach absurdu - oraz wysokiej jakości prezentacji, zdjęć i filmów. Trzy Żywioły to przede wszystkim spotkanie z człowiekiem, podróżnikiem, który ma własne przemyślenia i chce się tym wszystkim podzielić z blisko tysięczną publicznością.

Od 2004 roku Festiwal odbywa się w Krakowie (w Nowohuckim Centrum Kultury), od 2008 roku w Srebrnej Górze w Górach Sowich (w największej twierdzy górskiej w Europie, w obłędnym forcie Donjon). W 2011 roku zagościł także w Bukowinie Tatrzańskiej (w namiocie festiwalowym przy Schronisku Głodówka). Pokazy multimedialne i filmowe na wielkim, kinowym ekranie są wzbogacane warsztatami tematycznymi - fotograficznymi, filmowymi, globtroterskimi, rowerowymi, także dla tych podróżujących z dziećmi. Od prapoczątków Trzy Żywioły tworzą, realizują, prowadzą podróżnicy i dziennikarze: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Gośćmi Festiwalu byli m.in.: Anna Czerwińska, Beata Pawlikowska, Elżbieta Dzikowska, Natasza Caban, Kinga Baranowska, Martyna Wojciechowska, Marcin Jamkowski, Andrzej Piętowski, Marek Kamiński, Ryszard Badowski, Wojciech Jagielski, Marek Kalmus, Jarosław Kret, Ryszard Czajkowski, Ryszard Pawłowski, Hindus Rajesh Kumar Shaw i guru czeskich podróżników Petr Jahoda. Przede wszystkim jednak na festiwalowych scenach zagościły dziesiątki osób, które podróżują z pasji, powołania i chęci poznania świata - niezwykli "amatorzy", których oryginalne spojrzenia na świat i niesamowite opowieści stanowią sekret sukcesu Trzech Żywiołów.  

Niesieni na fali szalonego powodzenia Nocnych Maratonów Filmowych, które od początku były kluczowym elementem Festiwalu, w 2010 roku powstał Trzy Żywioły - Festiwal Filmów Świata. Nowy, filmowy festiwal o podróżach, ale nie tylko. Pełna materializacja, jako odrębnego wydarzenia, nastąpiła w listopadzie 2011 roku we wrocławskim kinie Lwów. To jedyny w Polsce podróżniczy festiwal filmowy. Prezentuje filmy dokumentalne w trzech kategoriach: podróże (o wyprawach, odkrywaniu świata, etnograficzne), przygoda (ekstremalny i kwalifikowany wymiar podróży), cywilizacja (o zmieniającym się świecie, innych kulturach, wpływie człowieka na środowisko, ekologii). Dodatkowa kategoria OFF prezentuje filmy amatorskie, zgłaszane przez stronę festiwalową.

Od 2010 roku organizatorzy postanowili nagradzać najlepsze filmy i pokazy festiwalowe. Sprawdzonym i jedynym kryterium jest opinia festiwalowa publiczności, która przyznaje nagrodę Czwarty Żywioł  - za najlepszy pokaz i najlepszy film festiwalu. I jest w tym nieomylna. Żywiołowi laureaci otrzymują zaproszenie na inne festiwale, są rozchwytywani, piszą książki. Wszelkie informacje o kolejnych edycjach, festiwalowe zgłoszenia własnych prezentacji i filmów: www.3zywioly.pl.

Views: 6488 views   
Photos / Files (1)
Pojechane Podróże - okładka
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS