Eskapadowcy.pl
Search:

Rusza tramwajowa linia turystyczna Łódź-Lutomiersk!
Rusza tramwajowa linia turystyczna Łódź-Lutomiersk!

Latem 2012 roku tramwaj linii turystycznej zawita również na torach podmiejskich. W każdą niedzielę od 1 lipca do 2 września zabytkowy skład 5N+5ND z początku lat 60. XX wieku kursować będzie jako brygada najbardziej malowniczej linii tramwajowej w Polsce - 43. Trasa tej linii biegnie z pętli przy ul. Telefonicznej ulicami Pomorską, Legionów, Konstantynowską do Konstantynowa Łódzkiego, a następnie przez Kazimierz do Lutomierska.

W połowie trasy znajduje się zabytkowa zajezdnia Brus, która nie jest już eksploatowana liniowo, a w planach jest utworzenie na jej terenie nowego Muzeum Komunikacji. Urokliwy odcinek trasy o ogromnych walorach turystycznych rozpoczyna się za Konstantynowem, gdzie szlak biegnie przez pagórkowaty teren otoczony polami i niską zabudową. W Kazimierzu torowisko odłącza się od szosy i przebiega samodzielnie przez pola, następnie prowadzi przez zabytkowy most nad Nerem, by po chwili znaleźć się na pętli w Lutomiersku.

Linia turystyczna jest kontynuacją kursującej po Łodzi od 2003 roku "zerówki", czyli wspólnego przedsięwzięcia Klubu Miłośników Starych Tramwajów i MPK-Łódź, mającego na celu popularyzację historii miasta i jego tramwajów. W ciągu dziewięciu poprzednich sezonów linia wakacyjna startowała m.in. z pętli przy ul. Wycieczkowej czy Zajezdni Dąbrowskiego, a wiodła zawsze na Zdrowie. W roku roku w plebiscycie "Punkt dla Łodzi" linia turystyczna "0" otrzymała wyróżnienie w kategorii "Atrakcje" za żywe spotkanie z historią komunikacji miejskiej.

Obsługę linii stanowią wolontariusze z KMST, wyposażeni w oryginalne akcesoria konduktorskie. Na linii obowiązują bilety i taryfy Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi, czyli takiej, jak w każdym łódzkim tramwaju czy autobusie. Zabytkowe pojazdy kursować będą w niedziele i święta od ok. 11 do 20.

ROZKŁAD JAZDY

ODJAZDY Z TELEFONICZNEJ:
11:25, 14:43, 18:11, 20:53*
*) zjazd do zajezdni Chocianowice

ODJAZDY Z LUTOMIERSKA:
12:51, 16:37, 19:37

Zdjęcia i więcej informacji o ciekawych obiektach na stronie:
http://www.kmst.mpk.lodz.pl/zerowka/index.htm

Autor fotografii: Bartosz Stępień

Views: 8424 views   
Photos / Files (1)
Autor: Bartosz Stępień
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS