Eskapadowcy.pl
Search:

Nurkowanie na Cyprze Północnym - Region Kyrenii
Nurkowanie na Cyprze Północnym - Region Kyrenii

1. Zephyros, N 35o 22' E 33o 12'
Zachwycający ciąg raf położony w płn-zach części obszaru Kyrenii. Zephyros wraz z Wall i Paradise tworzą jedną obszerną strukturę stanowiąc jednocześnie jedno z najlepszych miejsc nurkowych okolicy. Położenie: niedaleko plaży Secret Beach, krótka podróż łodzią z większości baz nurkowych Kyrenii. Szczyt tej imponującej struktury znajduje się 20m poniżej powierzchni wody i schodzi o kolejne 32.Gwarantuje kapitalne poziomy rafowe zarówno dla początkujących jak i doświadczonych nurków. Rozrastający się od dołu klif rafy zapewnia idealne warunki dożycia morskiej faunie i florze (czerwone, pomarańczowe i żółte koralowce, gąbki morskie, groupery, kulbaki czerwone) atrakcyjnym elementem jest ogromna stara kotwica. Lokalizacja dogodna na dzienne i nocne sesje.

2. Wall, N 35o 22' E 33o 12'
Kolejna spektakularna lokalizacja z oferowanych dóbr nurkowych Kyrenii, połączona z Zephyros. Szczyt ściany znajduje się ok. 25 metrów poniżej tafli wody( uwaga: mogą wystąpić prądy podczas schodzenia, ustępują na ok. 22m) Ściana przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokie szczeliny i bardziej wymagającą strukturę. Pomimo wysokiej temperatury powierzchni wody zalecamy 5mm piankę, aby zabezpieczyć się przed chłodem i w pełni cieszyć się podwodna wycieczką. Szczeliny wypełnione są białymi i żółtymi ukwiałami, gąbkami w fioletowo pomarańczowych odcieniach i ślimakami nagoskrzelimi. Przy ścianie zamieszkują groupery, soldierfish i mureny. Gwarantowana widoczność to 30-40m.

3. Paradise, N 35o 22' E 33o 12'
Nazywana potocznie Rajem - lokalizacja Paradise jest częścią tej samej struktury co Zephyros i Wall. Ze względu na swoje położenie na końcu rafy jest z 1ej strony zupełnie otwarta na morze. Szczyt znajduje się 24m poniżej powierzchni, dno osiąga się przy 40-43 metrach. Górna strefa rafy jest dogodnym środowiskiem dla przyjaznych nurkom pasiastych grouperów(dochodzących nawet do 1,5 m) Na głębszych poziomach życie morskie intensywnie się rozrasta - dzięki idealnej widoczności(30-40m) spotkamy tuńczyka błekitnopłetwego 0,5-2m, płaszczki zakopane na dnie, kolorowe gąbki korale. Paradise jest doskonałym miejscem do kilku wizyt nurkowych.

4. Pinocchio, N 30o 21' E 33o 13'
Jest idealną lokalizacją do treningów nurkowych i ćwiczeń nawigacyjnych. Dzięki położeniu blisko Sunset Beach, można tam łatwo i sprawnie dotrzeć z większości baz nurkowych w obszarze Kyrenii. Na głębokości 20 m znajduje się imponujący obszar kamienisty z piętrzącymi się skalistymi formacjami, na których płaszczyźnie zadomowiły się fioletowe i żółte ślimaki nagoskrzele. Liczne odłamki i budowa struktury skał wskazują na szlak handlowy, który najprawdopodobniej przechodził wzdłuż wybrzeża Cypru Północnego w czasach starożytnych. Na spragnionych wizualnych wrażeń nurków czekają równie kolorowe i zróżnicowane ryby, płaszczki ośmiornice, a przy odrobinie szczęścia żółwie morskie. Pinocchio polecamy na relaksacyjne popołudniowo-wieczorne sesje.

5. Lost, N 35o 21' E 33o 12'
Świetnie zlokalizowana miejscówka na zachód od Kyrenii, oferuje podwodne tereny dla nurków na każdym poziomie zaawansowania. Rafa składa się z podwodnych Posidonii na północy i kończy skałami na południu, ma maksymalnie 18 metrów głębokości i średnicy około 100 metrów. Po wskoczeniu do wody, do interesujących strukturalnie formacji skalnych można dotrzeć z każdego miejsca. W zależności od strefy-w gąszczach Posidonii spotkamy koniki morskie, krewetki, kraby, małże i rozgwiazdy, a w części skalistej homary, ośmiornice, cefale złociste, płaszczki a nawet żółwie.

6. Bambi, N 35o 21' E 33o 14'
To kolejna lokalizacja idealna do treningów - zwłaszcza początkujących nurków. Równa i prosta struktura położona na głębokości 14m stwarza wspaniale warunki dla popołudniowych i nocnych podwodnych sesji. Otoczona Posidonią, 150-cio metrowa powierzchnia Bambi przypomina dwa bliźniacze głazy z ogromną ilością zakamarków tętniących morskim życiem (żółte nakrapiane mureny i scincusy). Dominujące kępy Posidonii są ważnym elementem morskiego ekosystemu, dostarczają tlen i składniki odżywcze aktywizując podwodne życie. Bambi nocą ożywa, a możliwość obserwowania goniących za zdobyczą myśliwych w tych zapierających dech warunkach jest nagrodą dla każdego miłośnika nurkowania.

7. Zeyko, N 35o 21' E 33o 16'
Dotarcie do Zeyko zajmuje jedynie 10 minut łodzią ze względu na bliskie położenie od portu w Kyrenii. Szczyt rafy zaczyna się na głębokości 12m, w niektórych miejscach schodzi nawet do 40m. W zależności od uwarunkowań hydrologicznych widoczność waha się od 15 do 30 metrów. Zróżnicowana fauna i flora w tym rejonie jest wynikiem migracji ryb wraz z napływającymi prądami z Morza Czerwonego. Im głębiej tym podwodny świat Zeyko oferuje więcej. Z perspektywy dna, na głębokości ok. 30m struktura przypomina imponującą górę skalną, w której zakątkach natkniemy się na kolorowe miękkie korale, gąbki groupery i amberjacki).

8. Cockpit & Anchor, N 35o 21' E 33o 16'
Położona na zachód od Kyrenii lokalizacja, jest świetną okazją na interesującą podwodną wycieczkę. Kokpit samolotu spoczywa na głębokości około 30-32 metrów, jest całkowicie nienaruszony, jednak nie posiada konkretnych znaków umożliwiających 100% ową identyfikację. Budowa i kształt zachowanych części świadczą o rosyjskim pochodzeniu, najprawdopodobniej była to maszyna typu Tupolew. Okrągłe okna umożliwiają łatwe wpłynięcie do środka i komfortowe eksplorowanie tej historycznej zagadki. W odległości 50 m od wraku kokpitu na piaskowym dnie spoczywa ogromna kotwica z grubym łańcuchom, nie ustalono do tej pory żadnych szczegółów dotyczących pochodzenia. Ta magiczna lokalizacja jest idealna do popołudniowych sesji nurkowych.

9. Fred, N 35o 01' E 33o 20'
Nazwa miejsca wywodzi się z legendy o nurku o tym samym imieniu, który odkrył tą strukturę rafową na obrzeżach portu w Kyrenii. Według lokalnych opowieści Fred dokarmiał regularnie olbrzymiego groupera, który z czasem stał się jego nieodzownym kompanem. Miłośnicy upodobali sobie okolice rafy na miejsce dokarmiania ryb, gdzie roi się od kolorowych gatunków. Struktura składa się ze skał, które tworzą zarys grzbietu na głębokości 13-29m.Główna część rafy to 3 duże skały o szerokości 25m i szerokości 150m.Prawdziwą atrakcją tego miejsca jest bogactwo środowiska naturalnego - złote groupery i mnóstwo innych gatunków, które tylko czekają na miłośników nurkowania. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dużej ilości chleba.

10. Ancient Wreck, N 35o 20' E 33o 20'
Przed rozpoczęciem podwodnej wędrówki zalecamy wizytę w Muzeum Wraku Statku w Kyrenii, która stanowi uzupełnienie sesji nurkowej i pozwala zrozumieć jak wiele trudu zadali sobie podwodni archeologowie aby tak idealnie odtworzyć wrak. Pierwszy raz natknięto się na niego w roku 1965, statek ma ponad 2000 lat i uważany jest za najstarszy odkryty do tej pory wrak. Pierwotnie był to statek handlowy o długości 15 metrów przewożący załadunek z amforami wypełnionymi winem i oliwą, najprawdopodobniej przebył długą drogę z wysp greckich i osiadł na cypryjskim dnie. Lokalizacja jest idealna dla ciekawych historii i lubiących podwodne relikty przeszłości. Szczątki wraku znajdują się na głębokości 24 metrów, na dnie znajdziemy części narzędzi i sprzętu, które celowo nie zostały wydobyte. Nurkowanie w okolicy Ancient Wreck wspaniale obrazuje proces odkrywania i wydobywania najstarszego wraku na świecie. W poszukiwaniu kolorowego życia morskiego, zalecamy wybrać inną lokalizację.

11. Power Station, N 35o 20' E 33o 26'
Lokalizacja położona jest na pełnym morzu 1,5 mili na zachód od Kyrenii. Ze względu na większą odległość niż reszta miejscówek nurkowych, wyprawę należy dokładnie zaplanować z lokalną bazą nurkową .Należy tez sprawdzić warunki pogodowe na czas planowanej sesji.
Struktura skalna Power Station przypomina dużą piramidę pokryta głazami i rozrzuconymi skałami. Szczyt formacji zaczyna się już na głębokości 9 metrów i ciągnie w dół do głębokości 30-34 metrów. Wszystkie zakamarki(a jest ich dużo) tętnią morskim życiem (groupery, mureny i kantary) Na głębokości 31 metrów znajduje się urokliwa jaskinia z szerokim wejście pokryta kolorowymi gąbkami.

12. Plane Wreck, N 35o 21' E 33o 32'
Relatywnie łatwe miejsce do nurkowania o maksymalnej głębokości 24 metrów. Idealne dla nurków na każdym poziomie zaawansowania. Na dnie znajdują się 2 duże silniki samolotu częściowo porośnięte trawą morską. Szczątki oddalone są od siebie o około 20 metrów. Pomimo pozostałości po numerach seryjnych nie udało się do tej pory ustalić producenta, typu maszyny ani daty zatopienia. Większość śladów wskazuje jednak na bombowiec z okresu II Wojny Światowej, a szczątki kokpitu na katapultowanie się załogi przed uderzeniem w morze. Lokalizacja niezmiernie fascynująca, ale wymagająca dużej wyobraźni, która poskłada pozostałości wraku w jedną okazałą całość.

Źródło: http://www.citrontravel.pl/

Views: 6656 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS