Eskapadowcy.pl
Search:

Nurkowanie na Cyprze Północnym - Region Półwyspu Karpaz
Nurkowanie na Cyprze Północnym - Region Półwyspu Karpaz

13. History Rock, N 35o 26' E 33o 54'
Położona tuż u wybrzeży rybackiej wioski Kaplica. Wyżłobiony w skale tunel dochodzący do dna na głębokości 16m jest skarbnicą pozostałości militarnych. Fragmenty torped i bomb tworzą podwodną strefę mini-wojenną w otoczeniu fascynującego morskiego życia.

14. Great Canyo, N 35o 33' E 34o 09'
Jedna z najlepszych miejscówek nurkowych Cyprze Północnym. Położona w bliskiej odległości od latarni morskiej ze względu na strukturę przypominającą wielki kanion gwarantuje niezapomniane przeżycia wizualne. Wyróżnia się na tle innych niezwykle bogatym i bujnym podmorskim światem.

15. Lighthouse, N 35o 33' E 34o 09'
Interesująca miejscówka położona w okolicy urokliwej wioski rybackiej Yenierenkoy, tuż przed latarnią morską. Przeznaczona dla nurków na każdym poziomie zaawansowania. Na głębokości 17 m natkniemy się na żelazną kotwicę, a przy zejściu na samo dno na głębokość 36 m na nienaruszoną antyczną amforę, w której transportowano w czasach starożytnych oliwę i wino.

16. Four Caves, N 35o 39' E 34o 26'
Lokalizacja położona nieopodal wybrzeży starożytnego miasta Aphendrika zaliczanego w II w. p.n.e. do jednego z sześciu najbardziej liczących się miast na Cyprze. Płytko osadzony (12m) ciekawy strukturalnie ciąg 4 jaskiń, jest idealnym wyzwaniem zwłaszcza dla początkujących spragnionych prawdziwych podwodnych przeżyć nurków.

17. Plateau, N 35o 33' E 34o 27'
Kolejna lokalizacja w tym samym obszarze co Four Caves, oddalana jest około 1 milę od brzegu. Porównywalne z rozmiarami boiska do piłki nożnej podwodne pogórze osadzone w najgłębszym punkcie na 35m zachwyca strukturą i podwodnym życiem. Doświadczeni nurkowi powinni odwiedzić tą miejscówkę szczególnie nocą.

18. Secret Rock, N 35o 42' E 34o 35'
Wypływając za cypel Półwyspu Karpaz, znajdziemy 4 najbardziej interesujące miejsca nurkowe w tym rejonie. Secret Rock ukryta między skałami przypomina kształtem naturalną piramidę i słynie ze zróżnicowanej topografii. zachwycająca widzialność do 40m przejrzysta woda i pionowa skała dostarczą niezapomnianych wrażeń.

19. Deep Cave, N 35o 42' E 34o 36'
Fascynująca miejscówka w okolicy 3 małych wysp Lighthouse Islands. Zalecamy ciepłą piankę, która ochroni przed wyziębieniem w tej dość głębokiej lokalizacji. Wejście do jaskini znajduje się na 16 metrze, schodzi o kolejne 9m. Do dna na gł. 32m dotrzemy płynąc wzdłuż wyżłobionej szczeliny.

20. Arch, N 35o 42' E 34o 36'
Ze względu na położenie na otwartym morzu - 2,5 mili od Cape Zafer, możliwość nurkowania zależy bardzo od pogody. Łukowe sklepienie skalne na głębokości 35 metrów otwiera wielki błękit Morza Śródziemnego. Struktura miejscówki jest dość prosta jednak pełna ciekawych zakamarków, tętni morskim życiem i gwarantuje najpiękniejsze wrażenia wizualne. Na głębokości 28m spoczywa 2 metrowa kotwica. Do Arch najlepiej wybrać się z doświadczonym lokalnym nurkiem.

21. Karpaz Shipwreck, N 35o 42' E 34o 36'
Na głębokości 16m na cyplu Cape Zafer, oddalony o około 4 mile od brzegu spoczywa 40 letni wrak. Przypuszczalnie włoskiego pochodzenia statek, najprawdopodobniej zatonął w 1980 roku. Fascynująca lokalizacja dla lubiących eksplorować podwodne znaleziska, jest idealnym miejscem dla początkujących nurków.

22. St. Andreas Wall, N 35o 38' E 34o 34'
Miejscówka tętniąca życiem morskim. Spotkamy różnorodne gatunki ryb, kolorowe gąbki, a przy odrobinie nurkowego szczęścia prawie 2,5 metrowe delfiny. Podwodny krajobraz urozmaici stara kotwica na dnie piasku na głębokości 38m.

23. Amphora Beach, N 35o 19' E 34o 04'
Położona w odległości 1 mili od złocistej plaży w zachwycającym regionie Bafra (20 mil na wschód od Famagusty). Dość płytko osadzona (8-12m) formacja skalna tworzy relaksującą lokalizację pełną antycznych amfor i kamiennych kotwic służących kiedyś do obciążania statków handlowych, które wyrzucano do morza po załadowaniu towarów. Ilość pozostałości na dnie świadczy o aktywnym szlaku handlowym w czasach starożytnych w tym rejonie.

24. Amphora Wall, N 35o 17' E 33o 58'
Około 2 mil od wybrzeża miasteczka na głębokości 22 metrów znajduje się robiąca wrażenie struktura skalna, która stała się domem dla rzadko spotykanych gatunków ryb. Tętni kolorem i życiem. Podobnie jak w okolicy Amphora Beach, szczątki kilkutysięcznych amfor i kotwic są dowodem na ważną rolę jaką Cypr Północny odgrywał na handlowej mapie łącząc wschód i zachód.

25. Turtle Beach
Lokalizacja, z której Półwysep Karpaz słynie najbardziej. Fenomenalne warunki do snorklingu, krystaliczna woda i żółwie, które spotkamy tuż przy brzegu gwarantują niezapomniane wrażenia. Akwalung lepiej zostawić w bazie by móc swobodnie w pełnej symbiozie z naturą podziwiać skarby Karpaz. Należy pamiętać, że żółwie morskie są niezwykle wrażliwe i trzeba zachować szczególną ostrożność i delikatność w przypadku kontaktu z nimi.

Źródło: http://www.citrontravel.pl/

Views: 7014 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS