Eskapadowcy.pl
Search:

Odpowiedź na komunikat MSZ dot. wyjazdów na Cypr Północny
Odpowiedź na komunikat MSZ dot. wyjazdów na Cypr Północny

W ostanich dniach na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawił się komunikat dotyczący organizacji przez biura podróży wyjazdów na Cypr Północny. Ponieważ artykuły na temat wyjazdów na Cypr Północny pojawiły się w naszym portalu uznaliśmy, że komunikat MSZ również powinien zostać opublikowany (zobacz: Komunikat na temat wyjazdów turystycznych do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego).

W odpowiedzi na opublikowany komunikat MSZ otrzymaliśmy oświadczenie z biura Citron Travel, które uznaliśmy, że również warto opublikować.

Treść otrzymanego pisma:

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do napływających do nas informacji dotyczących komunikatu wysyłanego drogą mailową odnośnie podróży na Cypr Północny w pierwszej kolejności pragnę podkreślić, że informacja ta nie została wysłana do Państwa bezpośrednio z ramienia MSZ.

- W ostatnim czasie administracja grecko-cypryjska rozpoczęła intensywną kampanię mającą na celu powstrzymanie lotów na trasie Warszawa-Antalya-Ercan. Posługując się nieprawdziwymi zarzutami i pretekstami usiłuje powstrzymać turystów polskich przed podróżami na Cypr Północny, który w ostatnich kilku latach stał się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Niestety ta kampania spowodowała, że w dniu 09 sierpnia 2011 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wydało komunikat na temat wyjazdów obywateli polskich na Cypr Północny.

- Czujemy się zatem zobowiązani skierować Państwa uprzejmą uwagę na pewne fakty dotyczące lotów czarterowych na trasie Warszawa-Antalya-Ercan jak i te związane z Cyprem Północnym jako kierunkiem turystycznym.

- Strona grecko-cypryjska wysuwa zarzuty, że Lotnisko Ercan na Cyprze Północnym jest nielegalnym punktem wjazdu. Ponadto twierdzi, że Cypr Północny jest zamknięty dla międzynarodowego ruchu lotniczego, a to stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów.

- Lotnisko Ercan jest zamknięte dla bezpośrednich lotów międzynarodowych, poza lotami do i z Turcji, wyłącznie z powodu utrudnień jakie stwarza strona grecko-cypryjska. Zawiadomienie na temat Lotniska Ercan przekazane przez stronę grecko-cypryjską organizacji ICAO stanowi przeszkodę dla realizacji międzynarodowych bezpośrednich lotów czarterowych.  Z politycznego czy technicznego punktu widzenia nie ma żadnych niedociągnięć, które miałyby przeszkadzać w reaizowaniu lotów na Lotnisko Ercan przez Turcję.

- Jak Państwo zapewne wiedzą, obecnie Turcy cypryjscy są zaangażowani w sponsorowane przez ONZ intensywne negocjacje z Grekami cypryjskimi,  prowadzone w celu ustanowienia nowego partnerstwa. Dlatego takie próby mające na celu utrudnienie rozwoju Turków cypryjskich nie idą w parze z duchem partnerstwa. Mamy wszyscy nadzieję, że trwające negocjacje mogłyby utorować drogę rozwiązaniu trwającego przez dziesięciolecia problemu Cypru.

- Loty czarterowe do Ercan są realizowane z innych krajów przez Turcję, gdzie linie lotnicze, o których mowa, lądują na lotnisku w Turcji. Na tej podstawie, loty czarterowe między Warszawą a Lotniskiem Ercan na Cyprze Północnym przez Antalyę są realizowane co tydzień od 20 czerwca 2011. Wspomniane loty czarterowe uruchomiono, aby sprostać oczekiwaniom polskich turystów pragnących wyjechać z Polski na Cypr Północny. Od czerwca br. na Cypr Północny wysłaliśmy około 1 600 polskich turystów.

- Polska nie jest jedynym krajem UE, który realizuje loty czarterowe na Cypr Północny. Obecnie, poza Polską,  przez Turcję odbywają się  loty czarterowe z różnych krajów, w tym z innych krajów UE jak Włochy, Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania czy Słowenia.

- Kontrolerzy lotów Cypru Północnego świadczą usługi w zakresie aeronautyki i ruchu lotniczego i od ponad trzydziestu lat koordynują zgodnie ze standardami ICAO odpowiednie działania w ramach Przestrzeni Powietrznej ze Służbą Doradczą Ercan. Nowoczesny ATM, zainstalowany w Ercan działa od 2009 roku. Ten ośrodek, który jest jednym z najbardziej rozwiniętych w regionie,  świadczy usługi zgodnie ze standardami ICAO nie tylko dla samolotów korzystających z Lotniska Ercan, ale również dla wszystkich samolotów przelatujących przez przestrzeń powietrzną Cypru Północnego. Z drugiej strony, dotychczas stronie grecko-cypryjskiej nie udało się założyć tak bardzo zaawansowanego systemu.

Fakt, że w ubiegłym miesiącu tak rozwinięte urządzenie nie zostało zainstalowane, był komentowany również w prasie grecko-cypryjskiej.

- Możemy więc śmiało powiedzieć, że najbezpieczniejsze i najbardziej zaawansowane  lotnisko na wyspie znajduje się na Cyprze Północnym. Według danych liczbowych, które otrzymaliśmy od władz turecko-cypryjskich, Lotnisko Ercan tylko w 2010 roku obsłużyło 2 159 000 pasażerów, czyli o około15% więcej niż w roku 2009.

- Powstały zarzut, że osoby odwiedzające Cypr Północny nie mogą korzystać z praw przysługujących w ramach konwencji międzynarodowych, np. z ochrony konsularnej. Jednakże, wszyscy obywatele polscy mają prawo dostępu do swojej Ambasady na południu wyspy. Pozwolę sobie odwołać się do jaskrawego przykładu, gdy dwóch obywateli polskich skorzystało w ostatnim czasie z ochrony konsularnej na Cyprze Północnym.  W relacjach prowadzonych przez media śledzili Państwo jak dwóch obywateli Polski, którzy w marcu tego roku nielegalnie przekroczyli ogrodzony teren Varoshy na Cyprze Północnym, zostali potraktowani zgodnie z odpowiednimi konwencjami międzynarodowymi i przekazani przez władze turecko-cypryjskie polskiej Ambasadzie w Nikozji jeszcze w tym samym dniu.

- Dzięki jednostronnej decyzji władz turecko-cypryjskich z 2003 roku, przejścia graniczne między obydwiema stronami wyspy zostały zliberalizowane pomimo prób utrudniania ze strony grecko-cypryjskiej. Obecnie nie ma nałożonych  żadnych restrykcji  na swobodę przemieszczania się kogokolwiek zamieszkującego Cypr Północny.

- Ponadto zgodnie z regulacją UE dotyczącą wymiany handlowej przez Zieloną Linię, zezwala się wszystkim obywatelom UE  na przekraczanie Zielonej Linii  na wyspie. Innymi słowy, nie ma żadnych przeszkód, by obywatele polscy przekraczali granicę z północy na południe.

- Nie podlega również dyskusji fakt, tak jak gdziekolwiek indziej, że nasza firma ubezpieczeniowa w pełni obejmuje ubezpieczeniem pasażerów odwiedzających Cypr Północny.

- Dlatego brak stosunków dyplomatycznych między Polską a Cyprem Północnym nie stanowi żadnych praktycznych problemów dla polskich turystów podróżujących na Cypr Północny za pośrednictwem z naszych lotów.

- Podsumowując, pragnę podkreślić, że za próbami grecko-cypryjskimi stoją wyłącznie motywy polityczne. Cypr Północny ze swoim nowoczesnym i dobrze wyposażonym lotniskiem przez długi czas było bardzo popularnym i bezpiecznym kierunkiem turystycznym przyciągającym co roku prawie milion turystów. Dlatego zapraszamy polskich turystów, by nie brali pod uwagę takich bezpodstawnych zarzutów i by odwiedzali Cypr Północny korzystając z wycieczek oferowanych przez nas.

Dyrektor Generalny
Członek Zarządu Citron Travel
Efe Türkel

Views: 6565 views   
Photos / Files (1)
Oświadczenie Citron Travel
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS