Eskapadowcy.pl
Search:

Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód za granicą?
Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód za granicą?

Stan auta. Zanim odjedziemy wypożyczonym samochodzem, sprawdźmy dokładnie jego stan - przede wszystkim czy wszystkie podstawowe układy są sprawne oraz czy nie ma widocznych uszkodzeń. Jeśli wydaje nam się, że coś nie działa, albo widzimy uszkodzenia koniecznie powinniśmy to zgłosić i najlepiej zawrzeć w protokole odbioru samochodu.

Kaucja. Najczęstrzą formą kaucji podczas wypożyczania samochodu jest karta kredytowa, na której blokowana jest część środków na poczet ewentualnych kosztów dodatkowych. Kwota zależy od okresu wypożyczenia auta oraz jego wielkości (ceny za dobę). Przy wypożyczaniu średniej wielkości samochodu na okres 4-5 dni, możemy liczyć się z kwotą około 500 EUR.

Prawo jazdy.
Polskie Prawo jazdy jest honorowane w większości krajów Unii Europejskiej. Jednym z wyjątków jest Grecja, w któej wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Aby takowe uzyskać, nie trzeba zdawać żadnych dodatkowych egzaminów - posiadane prawo jazdy jest tłumaczone na 10 języków zgodnie z ustalonym wzorem.

Ubezpieczenie.
Kiedy cena wynajmu jest podejrzanie atrakcyjna, koniecznie upewnimy się, czy samochód jest odpowiednio ubezpieczony, aby nie okazało się, że podczas stłuczki będziemy musieli dopłacić nawet 40% wartości naprawy.

Przekraczanie granicy. Pamiętajmy również, że jeśli chcemy wypożyczanym autem przekraczać granicę państwa (rónież pomiędzy państwami należącymi do układu z Schengen) powinniśmy poinformować o tym firmę, od której wypożyczamy pojazd, aby otrzymać specjalny certyfikat, który może być wymagany podczas kontroli.

Maksymalna liczba kilometrów. Powszechną praktyką jest narzucanie maksymalnej liczby kilometrów (np. na jeden dzień wypożyczenia), więc sprawdzajmy dokładnie umowę najmu, aby nie być zaskoczonym dodatkowymi opłatami.

Wiek kierowcy. Wypożyczalnie często zastrzegają sobie możliwość wypożyczenie auta wyłącznie osobom które ukończyły 21 rok życia lub nakładają dodatkową opłatę w przypadku młodych kierowców.

Protokół. Spisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego może wydawać się niepotrzebną stratą czasu, jednak jeśli samochód zostanie uszkodzony już po oddaniu go przez nas, bez takiego dokumentu będzie bardzo trudno uniknąć dodatkowego obciążenia naszej karty kredytowej oraz udowodnienie tego, że to nie my dokonaliśmy szkody.

Tankowanie. Jeśli chcemy uniknąć zbędnych opłat pamiętajmy, aby podczas zwracania auta zatankować zbiornik paliwa do takiego samego poziomu jaki otrzymaliśmy (chyba, że w umowie jest inaczej) W przeciwnym wypadku możemy liczyć się z dodatkowym kosztem tankowania naliczanym przez wypożyczalnie. Najczęściej jest on dużo wyższy niż koszt tankowania paliwa na stacji benzynowej.

Zwrot auta. Zwracajmy auto w trakcie pracy wypożyczalni - w przeciwnym wypadku narażamy się na dodatkowe opłaty za tzw. serwis po godzinach.

W przypadku pytań lub problemów, pomocy mogą udzielić nam prawnicy z Europejskiego Centrum Konsumenckiego (tel. +48 22 55 60 118).

 

Wojtek M.

Views: 5145 views   
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS