Eskapadowcy.pl
Search:

Najcięższy test - Gasherbrum II zdobyty zimą
Najcięższy test - Gasherbrum II zdobyty zimą

Warunki panujące zimą w pakistańskiej części Himalajów należą do jednych z najcięższych na Ziemi. Silne wiatry i trwające wiele dni śnieżyce sprawiają, że wspinaczka o tej porze roku, należy do największych wyzwań stających przed himalaistami. Są jednak ludzie, którzy je podejmują i zwyciężają.

W dniu 2 lutego 2011 Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards jako pierwsi wspinacze w historii zdobyli zimą mierzący 8025 m n.p.m. Gasherbrum II.
Sukces zapewnił im lekki i szybki styl wspinaczki oraz wykorzystanie pierwszej poprawy pogody do ataku szczytowego.
Jednak zarówno w czasie zakładania pierwszych obozów jak i zejścia z Gasherbrum II, wspinacze zmierzyć się musieli z silnym wiatrem, śnieżycami i niskimi temperaturami. Podczas pokonywania ostatniego odcinka pomiędzy obozem 1 a bazą Moro, Urubko i Richards zostali porwani przez lawinę schodzącą ze zboczy Gasherbrum V.

Co zatem popycha ludzi takich jak oni do podejmowania ryzyka? Jak tłumaczy Simone, wspinanie się zimą na mierzące 8000 metrów szczyty jest prawdziwą przygodą: "Bez innych ekspedycji wokoło i z kilkoma szansami na powodzenie, wspinaczka zimą jest sposobem na poznanie granic ludzkich możliwości. Próbując zdobyć zimą szczyty w Himalajach, a zwłaszcza w Karakorum, trzeba być gotowym nawet na 3 zimne i wietrzne miesiące. Trzeba znaleźć w sobie dużo siły i motywacji by oprzeć się pokusie ucieczki do domu."

Członkowie wyprawy przyznają, że zmagania z Gasherbrum II, warunkami panującymi na górze i świadomość zagrożeń pozwalają dowiedzieć się czegoś więcej o samym sobie. Chociaż wyczyn Moro, Urubko i Richardsa zapisał się w historii himalaizmu dla nich była to przede wszystkim okazja do sprawdzenia swoich możliwości.

Więcej informacji na temat wyprawy, zdjęcia i filmy znaleźć można na stronie www.thenorthfacejournal.com

Views: 5619 views   
Photos / Files (2)
All Articles
Useful Information  (41)
Local and World News  (12)
Events  (56)
Press  (21)
Other  (25)

Ledger Nano X - The secure hardware wallet
Ledger Nano X - The secure hardware wallet

* Eskapadowcy.pl Portal is not responsible for content posted by users. Published content are property of their respective authors. Inappropriate Content.Instant SSL Certificate Secure Site

Zgłoś sugestię
  • Facebook
  • Nasza Klasa
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Blip
  • Flaker
  • GoldenLine
  • RSS